Last updated on 9.5.2015
Upečení domácího chleba nemusí být taková fuška, jak se zdá. Hlavní suroviny jsou trvanlivé, takže si můžete dopřát čerstvý chléb i za dlouhých deštivých dnů, kdy by ani psa ven nevyhnal. Jedině snad podmáslí může být v takovém případě problém. To ale můžete nahradit vodou, i když chléb pak nebude tak hutný.
Recept je na 1 bochník chleba (asi 10 tlustých krajíců), obsahuje asi 2000 kcal, a vyjde na cca 26 Kč (květen 2015)
350 g tmavé chlebové mouky (pšeničné, nebo žitné)
150 g hladké mouky
200 ml podmásllí
40 g (1 kostka) čerstvého droždí
100 ml vody
2 čajové lžičky (16 g) soli
2 čajové lžičky (5 g) drceného kmínu
1 čajová lžička (5 g) práškového cukru
slaná voda na potření
V hrnku, nebo menší misce smícháme jednu lžíci mouky, cukr a trochu vody. Nadrobíme droždí a promícháme. Misku dáme na 30 minut na teplé místo vzejít.
Ve velké míse smícháme mouky, sůl, kmín a vzešlý kvásek. Přidáme podmáslí a promícháme. Pomalu přidáváme vodu, dokud není těsto lehce lepivé, ale ne příliš. Je potřeba při každém přidání vody těsto dobře promíchat. I malé množství vody navíc může udělat ze suchého drolivého těsta kaluž bláta. 100 ml vody by mělo být tak akorát. Hněteme těsto cca 5 minut velkou vařechou. Můžete použít i mixér, ale to není taková zábava a tak dobře se u toho nenamakáte.
Když už z toho hnětení bolí pracky (asi těch 5 minut), uděláme z těsta kouli, nebo hroudu, necháme v míse, přikryjeme utěrkou a dáme na hodinu na teplé místo. Osobně si předehřeju troubu na 45 stupňů, vypnu ji, a těsto dám tam.
Po asi hodině těsto zkontrolujeme, trochu ještě prohněteme a necháme ještě hodinu ležet.
Předehřejeme si troubu na 220°C. Na plech dáme vrstvu mouky, aby se nám chleba nepřipekl, z těsta vytvarujeme něco podobného pecenu chleba a dáme na plech. Potřeme slanou vodou a dáme péct na 10 minut. Chleba zkontrolujeme, potřeme slanou vodou, teplotu snížíme na 190°C a pečeme 20 minut. Poté zase potřeme, teplotu snížíme na 150°C a pečeme dalších 20 minut.
Chleba by měl být na povrchu zlatavý a při poklepání by měl být jakoby dutý.
Necháme chleba zchladnout na roštu, zabalený v utěrce. Nekrájíme hned, jinak by mohl splasknout.
Napište první komentář